Film “Alfa” pojawił się w polskich kinach pod koniec 2018 roku. I od razu wzbudził duże zainteresowanie, gdyż opowiada historię niezwykłej współpracy i przyjaźni pomiędzy człowiekiem a wilkiem. Sama fabuła nie jest zbyt skomplikowana i rozbudowana. Jednak nie jest to wadą filmu, gdyż jego największym walorem jest opowiedziana historia i jej przesłanie. O czym opowiada film i co możemy wynieść z “Alfy”?

tablet photo

Fabuła filmu

Akcja filmu dzieje się 20 tysięcy lat temu, na terenie ówczesnej Europy. Już na początku opowiadanej historii poznajemy pewne lodowcowe plemię, które w tych trudnych warunkach próbuje znaleźć pożywienie i przetrwać. To właśnie na tym etapie filmu dowiadujemy się nieco o kulturze i zwyczajach ludzi żyjących i radzących sobie w świecie, który charakteryzuje się brutalnością i nie wybacza błędów. To właśnie w takiej rzeczywistości przywódca plemienia wychowuje syna i pragnie to zrobić jak najlepiej na ówczesne czasy. Dlatego też młodociany Keda uczy się wskrzeszać ogień i robić noże z kamieni, a gdy przychodzi odpowiednia pora, to zostaje zabrany na polowanie. Jednak nie wszystko idzie po myśli przywódcy plemienia – Keda wskutek nieszczęśliwego wypadku spada w przepaść, a jego pobratymcy uznają go za zmarłego i odchodzą. I to właśnie w tym momencie rozpoczyna się właściwa fabuła filmu “Alfa”. Okazuje się, że chłopakowi udaje się przeżyć – pomimo odniesionych ran i skręconej kostki. Niemal natychmiast musi stawić czoło brutalnemu światu i radzić sobie w pojedynkę w nieprzyjaznym otoczeniu. Podejmuje trud powrotu do domu. Właśnie ta podróż jest motywem przewodnim “Alfy”. Keda musi zmierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami, a jednym z nich są stada wygłodniałych i groźnych wilków. Wtedy też napotyka na swojej drodze jednego z nich – rannego i porzuconego przez stado. Nawiązuje się między nimi nić porozumienia, a z czasem nawet przyjaźni. Jednak nie jest to prosta relacja. Keda pokazuje wilkowi jego miejsce, a dzikie zwierzę próbuje zdominować młodego chłopca. Ich wspólna relacja przechodzi przez okres jawnej wrogości i wymuszonego sojuszu, by przekształcić się w bardzo ostrożne partnerstwo, a na końcu w wielką przyjaźń bohaterów. U kresu swej drogi “Alfy” są w stanie pójść za sobą w ogień.

Przesłanie filmu “Alfa”

Film “Alfa” to opowieść o drodze do przyjaźni człowieka i wilka. I chociaż sama historia jest niezwykle prosta, to największym atutem filmu są emocje i przesłanie, jakie ze sobą niesie. Z każdą mijającą minutą widz obserwuje rodzącą się relację pomiędzy człowiekiem i dzikim zwierzęciem, która jest oparta na partnerstwie i zaufaniu. Jednak wymaga to cierpliwości i mozolnej pracy, a nic nie przychodzi szybko i łatwo. Współczesny widz dowiaduje się, iż nawet najtrudniejsza i wydawałoby się nierealna relacja przyjacielska jest możliwa. Wystarczy zaangażowanie, zrozumienie i wzajemny szacunek. I tym wszystkim charakteryzują się bohaterowie “Alfy”.

Film “Alfa” to opowieść o trudnej relacji przekształcającej się w prawdziwą przyjaźń. To także opowieść o dorastaniu i poszukiwaniu siebie. Warto ją poznać – tym bardziej, iż film jest dostępny w legalnej telewizji internetowej.