Nie chcesz płacić za abonament telewizyjny ani bilety do kina? Możesz oglądać filmy i swoje ulubione seriale w domu – w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Jest to możliwe dzięki platformom VOD. Z treści artykułu dowiesz się, co warto o nich wiedzieć i jak korzystać. Wyjaśniamy ponadto wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa i legalności usługi „video na życzenie”.

VOD – co to jest i do czego służy? 

VOD to usługa znana jako „video na życzenie” lub „video na żądanie”. Jak sama nazwa wskazuje, użytkownik zyskuje pełną swobodę oglądania filmów. Nie musi się przejmować, że nie ma czasu oglądać długo wyczekiwanego nagrania, kiedy np. w danym dniu musi zostać w pracy po godzinach czy zająć się dzieckiem. Platformy VOD filmy i seriale pozwalają wyświetlać niezależnie od ramówki telewizyjnej. To zatem użytkownik sam wybiera moment rozpoczęcia oglądania domowego seansu. 

Serwisy VOD działają analogicznie jak popularne do niedawna wypożyczalnie DVD. W obu przypadkach wypożyczamy nagranie na określony czas, w którym możemy je wielokrotnie odtwarzać, przewijać, zatrzymywać i wznawiać. Na platformach VOD znajdziemy setki filmów i seriali w wysokiej jakości. Część z nich możemy wyświetlać całkowicie bezpłatnie – będą to zazwyczaj starsze produkcje, spośród których wiele zasłużyło sobie na miano kultowych. Na przykład serwis IPLA pozwala obejrzeć ponadczasowe polskie komedie, takie jak np. „Sami swoi” czy „Kogel Mogel”.  

Wśród płatnych materiałów znajdziemy telewizyjne oraz kinowe hity – zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Aby uzyskać prawo do ich odtwarzania, należy zakupić jednorazowy kod dostępu. Po jego wprowadzeniu, zyskujemy zwykle od 12 do 48 godzin na obejrzenie filmu. Najlepsze platformy VOD pozwalają wyświetlać materiały video bez reklam. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w porównaniu do filmów transmitowanych w tradycyjnej telewizji. Nie musimy się przejmować, że najbardziej emocjonująca scena zostanie w samym środku przerwana reklamą. 

Jak oglądać nagrania VOD w komfortowy sposób? 

Aby domowy seans dostarczał jak najwięcej przyjemności, warto zadbać o szybki i stabilny internet. Najlepiej do oglądania filmów online w sposób strumieniowy nadaje się łącze światłowodowe. Jego używanie zapewnia wysoką jakość obrazu i dźwięku, bez względu na panujące warunki pogodowe czy inne zakłócenia. Nie musimy się dzięki temu obawiać, że obraz będzie się długo buforował, zacinał czy tracił ostrość. Jeżeli jednak chcemy oglądać nagrania video w podróży, wtedy dobrze sprawdzi się również internet mobilny LTE.  

Na platformach VOD seriale i filmy mogą być odtwarzane na takich urządzeniach jak m.in. smartfon, komputer, tablet, konsola do gier, odbiornik Smart TV czy laptop. Nagranie uruchomimy zarówno z poziomu przeglądarki stron internetowych, jak i aplikacji zainstalowanej na urządzeniu. W celu zwiększenia komfortu oglądania filmów w usłudze VOD, warto wyświetlać obraz na dużym ekranie telewizora. Aby było to możliwe, należy podłączyć do niego urządzenie. Można tego dokonać zarówno metodą przewodową, jaki bezprzewodową. Łatwym i szybkim rozwiązaniem jest skorzystanie z kabla HDMI. Jeżeli złącza nie są ze sobą kompatybilne, wtedy niezbędne może okazać się użycie przejściówki. Połączanie bezprzewodowe uzyskamy natomiast, wykorzystując możliwości technologii Wi-Fi Direct lub korzystając z przystawki telewizyjnej. 

Jak oglądać filmy na platformie VOD bez obaw o legalność i bezpieczeństwo? 

Część osób nie chce oglądać filmów i seriali online, ponieważ mają wątpliwości co do legalności i bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Ich obawy nie są do końca nieuzasadnione, ponieważ w sieci można spotkać serwisy działające w bezprawny sposób. Ich właściciele nie posiadają uprawnień do udostępniania nagrań video – pozyskują je bez respektowania praw autorskich. Użytkownik otrzymuje wówczas materiał w słabej jakości i naraża się na posądzenie o uczestnictwo w nielegalnej działalności. Cyberprzestępcy zakładają również serwisy prezentowane jako platformy VOD, które w rzeczywistości służą jedynie do wyłudzania pieniędzy oraz danych osobowych. 

Na szczęście z łatwością znajdziemy w pełni wiarygodne platformy VOD, które działają legalnie i oferują wysokiej jakości materiały video. Przykładem takiego serwisu jest IPLA, należąca do Cyfrowego Polsatu.