Zmęczyły cię rachunki za usługę telewizji? Masz dość niewielkiego wyboru filmów i ciągłych reklam? Jeśli tak, to telewizja internetowa jest właśnie dla ciebie. Dzięki niej oglądasz programy i filmy online – gdzie chcesz i kiedy chcesz.

Jak to działa?

Niektóre witryny telewizji internetowej polegają na udostępnianiu plików peer-to-peer i wymagają pobrania określonego klienta oprogramowania. Zamiast odbierać wideo z jednego centralnego serwera, oprogramowanie przeszukuje inne komputery z tym samym programem P2P w poszukiwaniu określonego pliku. Jest to ta sama technologia stosowana w aplikacjach takich jak BitTorrent lub stary Napster.

Istnieją dwie rzeczy, dzięki którym telewizja internetowa jest możliwa. Pierwszy to przepustowość. Aby zrozumieć przepustowość, najlepiej myśleć o Internecie jako o szeregu autostrad, a informacje o samochodach. Jeśli na autostradzie jest tylko jeden samochód, to ten będzie podróżował szybko i łatwo. Jeśli jest wiele samochodów, ruch uliczny może się zwiększyć i spowolnić. Internet działa w ten sam sposób – jeśli tylko jedna osoba pobiera jeden plik, transfer powinien nastąpić dość szybko. Jeśli kilka osób próbuje pobrać ten sam plik, przesyłanie może być znacznie wolniejsze.

W tej analogii przepustowość to liczba pasów na autostradzie. Jeśli przepustowość witryny internetowej jest zbyt niska, ruch będzie utrudniony. Jeśli witryna internetowa zwiększy przepustowość, informacje będą mogły podróżować tam i z powrotem bez większych problemów. Przepustowość jest ważna dla telewizji internetowej, ponieważ przesyłanie dużych ilości danych wideo i audio przez Internet wymaga dużej przepustowości. Drugą ważną częścią telewizji internetowej jest przesyłanie strumieniowe audio i wideo. Technologia przesyłania strumieniowego umożliwia nam oglądanie wideo na żywo lub na żądanie bez pobierania kopii bezpośrednio na komputer.

Przesyłanie danych

Telewizja internetowa może przesyłać dane w różny sposób, ale każdy z nich pozwala nam obejrzeć filmy online czy ulubione programy. Istnieją dwa podstawowe sposoby oglądania strumieniowego przesyłania audio i wideo:

  • Serwer przechowuje dane wideo. Aby obejrzeć film, kliknij odpowiednie polecenie, na przykład „Odtwórz” lub „Obejrzyj”. Spowoduje to wysłanie do serwera wiadomości z informacją, że chcesz obejrzeć określony film. Serwer odpowiada, wysyłając niezbędne dane. Korzysta z protokołów przesyłania strumieniowego, aby mieć pewność, że dane dotrą w dobrym stanie i że wszystkie elementy będą we właściwej kolejności.
  • Plugin lub odtwarzacz na komputerze – Windows Media Player i RealPlayer, to dwa popularne przykłady – dekoduje i odtwarza sygnał wideo.

Telewizja internetowa może ostatecznie zmienić sposób, w jaki otrzymujemy nasze wiadomości i rozrywkę. To nie tylko łatwiejszy dostęp do ulubionych filmów i programów. To też wolność tworzenia. Ponieważ technologie nagrywania i edycji wideo stają się coraz bardziej dostępne dla społeczeństwa, przesyłanie treści generowanych przez użytkowników z całej planety będzie łatwiejsze, a telewizja internetowa sprawia, że są one dostępne niemal natychmiast i co najważniejsze, bardzo często za darmo.